Relaxace a alfa vlny

Meduňka lékařská působí podobně jako GABA - gama-aminomáselná kyselina, která je hlavní inhibiční neurotransmiter v centrálním nervovém systému savců. Zpomaluje (harmonizuje) přenos vzruchů mezi neurony (excitaci). Používá se při předcházení záchvatů epilepsie (tj. abnormální elektrická aktivita mozku), návalech paniky a svalových křečích tím, že snižuje svalový tonus.

Látky obsažené v meduňce snižují vylučování hormonu adrenalinu z nadledvinek.

Meduňka obsahuje silici citral, která dokáže značkovat rakovinné buňky a podporuje jejich apoptózu (sebedestrukci).
Účinná alternativní léčba všech druhů rakoviny.

Účinky meduňky uklidňují vyšší frekvence mozkové činnosti zvané beta vlny (13-30Hz, aktivita mozku v bdělém stavu a stavy koncentrace) a rozšiřují oblast alfa vln (relaxace a expanze), proto se tradičně používá jako prostředek proti nespavosti. V případě alfa vln (8-13Hz) je zajímavý fakt, že jde o bdělý stav klidné pozornosti za hluboké tělesné i duševní relaxace, kdy dochází ke spouštění hlubokých sebeléčebných procesů na tělesné i duševní úrovni. Proto se dá bez nadsázky říct, že meduňkový čaj omlazuje a jeho dlouhodobé popíjení značně prodlužuje život a navozuje relaxační stav, který je typický rozšířením alfa vln. Prohloubená meditace vytváří theta vlny (4-8Hz) typické pro hlubokou relaxaci s odpovídajícím regeneračním účinkem. Tento stav hluboké relaxace a regenerace se dá popsat jako nádherná blaženost prostupující veškerou tělesnou, duševní a duchovní oblast lidského vnímání. Nirvikalpa samádhi je splynutí s Čistou Duchovní Energií, stav dokonalé Blaženosti a Zářícího Poznání.

Meduňka lékařská

Melissa officinalis

Meduňková silice obsahuje geraniol, neral, aldehyd citronelal - až 39%, citral až 30%, betakaryofylen, germakren D, alkoholy geraniol, citronelol a linalol. Geraniol působí proti střevním parazitům. Silice se používá při herpes virech, nadýmání, migrénách, bolestivé menstruaci, břišních a pánevních kolikách, poruchách centrálního nervového systému, poruchách a zánětech nervů, podráždění nervů, neurastenii, psychoneurotických obtížích, bušení srdce a nespavosti. Podporuje trávení, snižuje krevní tlak, má antiseptické a spazmolytické účinky. Působí jako antidepresivum a sedativum.

Heřmánek pravý

Chamomilla recutita

Má vysoký obsah hořčíku, vápníku, draslíku, manganu, zinku, železa a vitamínu A. Uklidňuje nervový systém, navozuje relaxaci a odstraňuje úzkosti. Pomáhá při nervozitě, spasmatech, bolestech hlavy, hysterii, křečích, nespavosti, bronchitidě, menstruačních a žlučníkových problémech.